top of page

Chrupiąca pralina z liofilizowanymi owocami

Zaktualizowano: 2 mar 2022


Pralina, czyli cienka warstwa pomiędzy kremem a biszkoptem, która nada Twoim tortom wyjątkowego charakteru. Ja najbardziej lubię ją w wersji owocowej z białą czekoladą. Możesz od razu zwiększyć proporcje i przygotować ją w większej ilości. Nie przysparza kłopotów podczas krojenia, jak większość tego typu dodatków. Jak raz ją spróbujecie, będzie ją dodawać do każdego smaku! Jest absolutnie przepyszna!
Proporcje na jeden blat 16 cm:


-70 g białej czekolady - ja użyłam Callebaut

-20 g neutralnego oleju- ja użyłam rzepakowego

-10 g mielonej liofilizowanej truskawki

-10 g liofilizowanej maliny

-20 g prażynki - ja użyłam Callebauta

-20 g musującej posypki Peta Crispy lub Peta Crispy Jogurt, możecie kupić ją w Fusion Gusto
Podgrzej czekoladę do rozpuszczenia się, dodaj wszystkie składniki i wymieszaj. Przed użyciem podgrzej ją ostrożnie w mikrofalówce. Uwaga, przy wysokiej temperaturze może się łatwo przypalić. Dzięki takiej metodzie mamy kontrolę nad grubością warstwy. Pralinę możesz rozsmarować na najniższym biszkopcie, choć zapewniam, że w takiej formie nie sprawia ona żadnych problemów podczas porcjowania tortu.


Do czego użyć praliny?

Ja rozsmarowuję ją na blacie biszkoptowym, jej intensywny smak podkręca nawet klasyczne smaki. Najczęściej wykonywanym przeze mnie smakiem dla klientów jest śmietankowy z kremem owocowym i praliną. Możesz ją dodać do ciasta na czekoladowe cake popsy - najprawdopodobniej będzie to najlepsza rzecz, jaką kiedykolwiek zjesz! Przepis znajdziesz TUTAJ. Będzie to również świetny dodatek do tart, pralinek, makaroników. Ona naprawdę pasuje do wszystkiego!

Czy musująca posypka jest niezbędna?

Nie, pralina bez niej wyjdzie równie pyszna, ale jeśli chcesz sprawić, aby Twoje słodkości były wyjątkowe to naprawdę polecam ją dodać.

Ile czasu mogę trzymać pralinę po jej zrobieniu?

W tej pralinie nie ma żadnych składników, które ulegają szybkiemu zepsuciu się. Możesz ją zrobić spokojnie na zapas na 2-3 tygodnie.


Czy musująca posypka w torcie nadal będzie strzelać?

Tak, posypka w torcie nada musuje. Zrobiłam test, rozsmarowałam pralinę na mocno nasączonym biszkopcie i na 5 dzień strzelanie na języku nadal było wyczuwalne.

Czy mogę użyć innych owoców liofilizowanych?

Jasne, chociaż ja polecam użycie jakiegoś kwaśnego rodzaju, żeby to był element równoważący słodkość deseru.


Koniecznie dajcie znać, jak Wam smakowała pralina i do jakich słodkości udało Wam się ją wykorzystać.

60 616 wyświetleń3 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

3 Kommentare


Ewa Puchała
Ewa Puchała
07. März 2023

Czy pralina zachowa chrupkość jeśli położę ją w kremie?

Gefällt mir

Czy między biszkoptem a chrupką daje Pani krem? Czy może jest sama chrupka?

Gefällt mir

Agata Cz.
Agata Cz.
21. Feb. 2022

Zrobiłam prażynkę z Pani przepisu, pralinę także. Zamiast zmielonych truskawek musiałam posiekać takie w całości, tak samo siekałam śliwki liofilizowane. Do całości dodałam dodatkowe 2 kostki czekolady, bo wydawało mi się, że słabo otula prażynkę. Pralina przechowana w lodówce w słoiku bardzo przyjemne chrupała. Niestety w torcie już nie chrupała ani trochę. Co mogło pójść nie tak? :(

Gefällt mir
bottom of page