top of page

Jadalny tiul

Jadalny tiul ostatnio stał się moim absolutnym must have, jeśli chodzi o dekorację tortów. Jest bardzo prosty i szybki w wykonaniu, stosunkowo tani, a jednocześnie bardzo efektowny. Nada Twoim tortom niezwykle oryginalnego charakteru.

Przedstawię Ci trzy różne sposoby na wykonanie tiulu, mnie najbardziej przypadła do gustu ostatnia wersja - z gliceryną. Dekoracje możesz przygotować wcześniej i przechowywać w szczelnie zamknięty pudełku.


Miękki tiul

To mój zdecydowany faworyt! Można go pięknie wkomponować w inne dekoracje na torcie czy na innych słodkościach. Ilość gliceryny może się różnić w zależności od wilgotności powietrza i grubości papieru.

Z mojego doświadczenia wynika, że tiul traci swoją sprężystość w kontakcie z wilgocią w lodówce, ale zbyt wysuszony zaczyna się łamać. Najlepiej nakładać go na tort jak napóźniej, tuż przed podaniem, by prezentował się świeżo.

Składniki:

-kawałki papieru waflowego o grubości ok. 0,3 mm

-90 g wody

-20 g gliceryny

-opcjonalnie: barwnik


Wodę wymieszaj z gliceryną oraz barwnikiem, jeśli go używasz. Garnek lub patelnie teflonową rozgrzej na niewielkim ogniu. Kawałki papieru zamocz w płynie i umieść na dnie rondla. eśli chcesz uzyskać koronkową strukturę, naklej końcówka szpatułki papier tworząc oczka. Boki tiulu możesz delikatnie rozetrzeć szpatułką, aby uzyskać bardziej nieregularny kształt. Smaż z obydwu stron do odparowania wody.


Tiul z mąką pszenną

Jest dość sztywny i delikatny. Polecam smażyć na niewielkim ogniu, chociaż i tak bardzo łatwo może się przypalić, a w konsekwencji nabiera brunatnego koloru. Zdecydowanie lepiej wygląda w mocnych, intensywnych kolorach niż delikatnych pastelach.


Składniki:

-65 ml neutralnego oleju, np. Rzepakowego

-55 ml wody

-15 g mąki pszennej

-barwnik w żelu


Wszystkie składniki wymieszaj w misce. Rozgrzej patelnie teflonową na małym ogniu. Wylej porcję masy na dno naczynia, smaż z obydwu stron do momentu, aż tiul będzie miał twardą strukturę. Przełóż dekorację na ręcznik papierowy i odsącz z tłuszczu.


Tiul z papieru waflowego

Jest bardzo prosty i szybki do wykonania. Potrzebujesz jedynie papieru waflowego. Im cieńszego papieru użyjesz, tym szybciej odparuje z niego woda. Mnie najlepiej się pracowało na grubości ok. 0,3 mm.

Składniki:

-kawałki papieru waflowego o grubości ok. 0,3 mm

-woda

-opcjonalnie: barwnik


Wodę umieść w naczyniu. Jeśli używasz barwnika, dodaj go do niej. Patelnie teflonową rozgrzej na małym ogniu. Kawałek papieru waflowego zamocz dokładnie w płynie, umieść go na patelni. Jeśli chcesz uzyskać koronkową strukturę, nakłuj papier końcówką szpatułki tworząc w nim oczka. Przewróć tiul na drugą stronę, smaż do momentu, aż woda całkowicie odparuje, a tiul będzie sztywny.


Ania.
52 270 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 Comment


Joanna Czajkowska
Joanna Czajkowska
Oct 21, 2022

Czy tiul (drugie przepis) można zrobić wcześniej? Jeśli tak to ile i jak przechowywać.

Like
bottom of page