top of page

Niezawodny biszkopt kakaowy


Biszkopt z dodatkiem kakao jest zdecydowanie bardziej zwarty niż jego jasny odpowiednik. Przyjmie też zdecydowanie więcej ponczu bez utraty stabilności. Najtrudniejsze jest jednak przygotowanie ciemnego biszkoptu w taki sposób, aby był wyrośnięty na tyle, by podzielić go na grube blaty.

Biszkopt kakaowy wychodzi często zbity i niski przez zbyt długie mieszanie jajek z suchymi składnikami. Całym sekretem udanego biszkoptu jest dodanie wody w celu rozrzedzenia masy jajecznej oraz delikatne wmieszanie mąki wraz z kakao.

Przepis podam Wam w przeliczeniu na jedno jajko. Możecie łatwo przeliczyć go na każdą średnicę i dostosować do swoich potrzeb. Poniżej umieściłam rozpiskę. Znajdziecie w niej liczbę jaj, którą sugeruję do upieczenia konkretnego rozmiaru biszkoptu.

Potraktujcie ilość użytych jaj jako mnożnik dla reszty składników. Ponieważ ciemne biszkopty są stosunkowo ciężkie, polecam zawsze użyć jedno jajko więcej, niż w przypadku jasnego biszkoptu o tym samym rozmiarze.  • 1 jajko

  • 33 g cukru

  • 27 g mąki pszennej

  • 4 g mąki ziemniaczanej

  • 7 g kakao

  • 0,6 g proszku do pieczenia

  • 1 łyżka wody

14 cm - 4 jaja

16 cm - 5 jaja

18 cm - 6 jaj

20 cm -7 jaj

22 cm - 8 jaj

24 cm - 10 jaj


Przygotuj misę miksera. Nie powinna mieć żadnych śladów wody i tłuszczu. Wyłóż spód tortownicy lub rantu papierem do pieczenia. Jeśli używasz klasycznej tortownicy, a zależy Ci na wysokim biszkopcie, wyłóż boki papierem do pieczenia - rozwiń papier na długość nieco większą od obwodu tortownicy, utnij go w odpowiednim miejscu i przetnij na pół w poziomie. Papier włóż do foremki, rozwiń i zepnij klamerką.

Nagrzej piekarnik do 170°C góra-dół lub 160°C na termoobiegu. Do osobnego naczynia przesiej mąkę pszenną, ziemniaczaną, kakao oraz proszek do pieczenia, odstaw na bok.

Przygotuj w szklance wodę. W misie miksera umieść całe jajka oraz cukier. Zacznij ubijać całość do uzyskania puszystej masy. Pod koniec ubijania dodaj odpowiednią ilość łyżek wody.

Dodaj suche składniki w 2-3 partiach delikatnie mieszając szpatułką lub na najniższych obrotach miksera. Ciasto przełóż do rantu lub tortownicy. Piecz do suchego patyczka.

Biszkopt najlepiej upiecz dzień przed przekładaniem tortu. Ja kroję go za pomocą noża z piłką.

W pierwszej kolejności odetnij górę, zmierz ile centymetrów ma Twój cały biszkopt i podziel przez porządną liczbę blatów. Otrzymasz wysokość jaką powinien mieć jeden krążek. Zrób nacięcia na boku, a następnie przekrój. Ważne, aby podczas cięcia stać prosto nad biszkoptem, nie przechylać się do boku. Dzięki temu widzisz, czy nóż idzie w linii prostej. Pamiętaj, spód biszkoptu zawsze jest naszą górą w torcie. Dzięki temu wyrównanie wierzch tortu jest znacznie łatwiejsze.

 

Dlaczego mój biszkopt nie wyrósł?

Jeśli biszkopt jest zbity i twardy oznacza to, że zbyt długo mieszałaś/łeś masę po dodaniu mąki lub białka nie były wystarczająco dobrze ubite lub były przebite. Taki biszkopt jest też zdecydowanie mniej wyrośnięty i ma zupełnie inną skórkę u góry.


Dlaczego mój biszkopt się rozwala?

Możliwe, że źle odmierzyłaś/łeś proporcje mąki lub składniki zostały wymieszane niezbyt dokładnie.


Dlaczego mój biszkopt nie wyrósł?

Najprawdopodobniej przyczyną jest zbyt słabo ubite jaja lub zbyt długie mieszanie po dodaniu suchych składników


Czy mogę rozdzielać żółtka i ubić w pierwszej kolejności białka?

Tak, z mojego doświadczenia nie wpływa to znacząca na ostateczny efekt.


Czy muszę dodać proszek do pieczenia?

W przepisie na ciemny biszkopt polecałabym go nie omijać. Jest tutaj dość sporo mąki w przeliczeniu na jedno jajko, dzięki czemu nasz biszkopt chłonie poncz bez utraty jego stabilności. Bez dodatku proszku biszkopt mniej wyrośnie.


Czy mogę mrozić biszkopty?

Jasne, niektórzy twierdzą, że są wtedy nawet lepsze. Przekrój biszkopt na odpowiednią liczbę blatów iowiń szczelnie folią


9930 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page